Basında Packsel FİRMA PROFİLİ

FİRMA PROFİLİ
Basında Packsel

Kıbrıs Yine Yeşil Kalacak 

KKTC'nin önemli market zincirlerinden LEMAR, 10 şubesinde Triosel'in Türkiye ve Kıbrıs'a sunduğu Oxo-Bio teknolojisini kullanıyor 

lemarKendi alanının lider teknoloji şirketi Kanada orjinli Epi'nin geliştirdiği Oxo-Bio teknolojisi ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor. Çevre dostu teknoloji sayesinde plastik katkılı poşetler 24 aylık süre içinde doğada tamamen yok oluyor ve çevreye zarar vermiyor.

Migros, Teknosa, Media Markt, Boyner,YKM ve daha birçok perakende zincirinin geçiş yaptığı bu teknoloji, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de benimsenmiş durumda. Epi'nin  Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği etkin çalışmaların buradaki rolü çok önemli. Perakendede atılım içinde olan ve son birkaç yılda zincir marketlerin hızla şubeleştiği Kıbrıs'ın mükemmel doğasının, yeşil ile mavinin buluştuğu harika atmosferinin çevreye zararlı plastik poşetlerle kirlenmemesi adına Triosel, ülkedeki perakendecilerle işbirliği halinde.

Bu konuda öncülük yapan perakende zinciri ise tam 3 yıl önce henüz Migros bile çevreye duyarlı poşet konusunu gündeme almamışken, Epi Oxo Bio teknolojisini kullanmaya başlamış olan Lemar Marketleri, EPI - Kanada  tarafından,  "Çevre  Dostu" sertifikası ile  ödüllendirildi.

Levent Gıda'nın gıda perakendesindeki markası olan Lemar'ın 10 şubesi, 11 bin metrekare satış alanı, 57 kasası ve 490 çalışanı bulunuyor.

Kıbrıs'ın en önemli yerli perakende zinciri olan Lemar, sosyal sorumluluk anlamında da bu uygulamada öncülük yapıyor. Lemar Genel Müdürü Hüseyin Ekrem Ergil  konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

"Biz yeşil Kıbrısımız'ın güzel kentlerinde dolaşırken, ev hanımlarımızın ellerinde kendi poşetlerimizi gördükçe mutlu oluyorduk. Fakat aynı poşetleri çöplerde, yerlerde gördükçe içimize bir kurt düştü. Plastiğin doğada çok uzun süre kaldığını, erimediğini biliyorduk ama konuyu daha da derinlemesine araştırınca zararının ne kadar büyük olduğunu gördük. Maliyeti ne olursa olsun güzel Kıbrısımız'a bunu yapmaya hakkımız olmadığına karar verdik ve ne yapabiliriz diye araştırmaya başladık. Araştırmalarımız sonucunda dünyadaki perakende zincirlerinin doğada kendini yok eden Oxo-Bio teknolojili poşetleri kullanmaya başladığını öğrendik. Bu konuda Türkiye'de uzun süredir faaliyet gösteren, konusuna hakim, bu teknolojinin mücidi Epi'nin yetkili Türkiye & Kıbrıs temsilcisi olan Triosel ile temasa geçtik. Kendileri bizi hem çok iyi aydınlattı hem de çok yardımcı oldu. Bunun neticesinde 3 yıl önce çevre dostu poşetleri kullanmaya başladık. Bizden sonra Kıbrıs'ta diğer perakendeci dostlarımız da konuya duyarsız kalmadı ve hemen hepsi bu teknolojiye geçiş yaptı. Epi firması poşetlerimizi düzenli şekilde   teste tabi tutmakta ve  tarafımıza raporlayarak bu  teknolojiye olan güvenimizi  korumaktadır.

Anavatan Türkiye'de de Migros öncülüğünde bu poşetlerin yaygınlaştığını görmek bizi mutlu ediyor. Migros'tan bile önce bu hamleyi yapmaktan ve sosyal sorumluluk adına Kıbrıs için bu işte öncülük yapmaktan dolayı ayrıca gurur duyuyuyoruz”